BGG TOP25 lipca: W pogoni za statystyką

Zaczynając od pozycji 25. znajdziemy tam Food Chain Magnate, który podskoczył oczko kosztem Robinsona.

Kolejne 3 pozycje to nuda:
24. Eclipse
23. Wysokie Napięcie
22. Mechs vs. Minions

Pozycje 20. i 21. to rosnący w siłę Cthulhu. Horror w Arkham: Gra karciana (20.) urósł jednak szybciej wyprzedzając Posiadłość Szaleństwa (21.).

19. bez zmian Star Wars: Imperium Atakuje.
17. Great Western Trail kolejna gra z ogromnym przyrostem ratingu (+0.023), która ma zbyt duże odległości do pokonania żeby podskoczyć więcej niż jedną pozycję, zatem wyprzedza tylko pierwszą edycję Cywilizacji Poprzez Wieki (18.).

Dalej aż 8 pozycji, na których nic się nie wydarzyło:
16. Blood Rage
15. Mage Knight
14. Agricola
13. Wojna o Pierścień
12. Puerto Rico
11. Zamki Burgundii
10. Kawerna
9. 7 Cudów Świata: Pojedynek

No i wreszcie na pozycjach 7. i 8. wielka batalia. Bitwa sześciu armii. 5 armii z czasów tuż po I wojnie światowej kontra armia marsjańskich kolonistów. Kto wygrał tę wojnę? Teraz już wiemy. Terraformacja Marsa wyprzedza Scythe. Tutaj mam dla was anegdotkę, którą słuchacze podcastu Dobry, Zły i Ostatni już znają, ale nie mogę się powstrzymać żeby tego nie wspomnieć. Otóż pewnego listopadowego wieczora założyliśmy się z prezesem ZnadPlanszy prof. Marcinem Krupińskim o to, że Terraformacja wyprzedzi Scythe. Marcin uznał, że to nie nastąpi, a jeśli już to w hen hen dalekiej nieprzewidywalnej przyszłości. Stanęło zatem na 1 lipca, a więc postawiłem na to, że Terraformacja będzie wyżej przed upływem 216 dni od naszego uścisku dłoni. No i miałem rację! Prawie… Tylko, że zajęło to 219 dni. Marcin 2 lipca wypił już lampkę szampana z szelmowskim uśmiechem kiedy ja dwa dni później patrzyłem jak moja przepowiednia się realizuje.
Ale wróćmy do tematu. Terraformacja jest hitem lipca. Bez cienia wątpliwości. Najwyższy przyrost ratingu (+0.028), najwyższy przyrost liczby ocen i najwyższy przyrost posiadania. Czapki z głów.

Co dalej? Co na szczycie? Nuda. Nie mam nic do powiedzenia na temat TOP6. No może poza Gloomhaven, który przestał pikować w górę jak szalony i tam razem ani drgnął. Czy to znaczy, że jednak nie będzie nową jedynką? Ciężko powiedzieć, nie wiem jaka jest sytuacja z dostępnością. Może to być tylko chwilowy przestój w oczekiwaniu na dodruk, a może rzeczywiście podium to już za wysokie progi.
6. Terra Mystica
5. Star Wars: Rebelia
4. Gloomhaven
3. Zimna Wojna
2. Cywilizacja Poprzez Wieki (druga edycja)
1. Pandemic Legacy

0 Udostępnień