BGG TOP50: W pogoni za statystyką

Kto lubi statystyki? Oczywiście wszystkie true geeki :D Ja jestem jednym z nich i postanowiłem opowiedzieć Wam co nieco o rankingu BGG, a dokładnie o tym co się zadziało w TOP50 w maju. Na razie pierwsza połówka, czyli TOP25, a niedługo opowiem o drugiej.

W poniższym artykule często posługuję się terminem geek rating. Tych, którzy nie wiedzą skąd on się bierze odsyłam do mojego poprzedniego artykułu na temat tegoż współczynnika.

Pierwsza dwójka (tj. Pandemic Legacy i nowa Cywilizacja) ani drgnęła, tzn ich geek rating się nie zmienił (licząc z dokładnością do tysięcznych części), tak więc bardzo stabilnie na czele.

Kolejna dwójka to Zimna Wojna i Terra Mystica. Obie te gry zostaną niebawem połknięte przez żarłacza, który wciąga nosem wszystkich po kolei i biegnie po drabince rankingowej niczym Adam Małysz u szczytu kariery. Mowa oczywiście o Gloomhaven, który zapewne już jutro lub pojutrze przeskoczy Terra Mystikę, by jeszcze przed końcem wakacji łyknąć byłego lidera rankingu – Zimną Wojnę.

Na miejscach 6 i 7 mamy spokojnie osiadłych tutaj Star Wars Rebelię oraz Scythe (najwyższy przyrost posiadania). Obie te gry tylko czekają już, aż rozjedzie je drugi rozpędzony walec pierwszej dziesiątki rankingu – Terraformacja Marsa, który odnotowuje najwyższy przyrost ocen.

Miejsca 9 i 10 to powoli powoli opadające 7 Cudów Świata Pojedynek oraz Kawerna, przy obecnych trendach Kawerna pod koniec wakacji powinna ustąpić z pierwszej dziesiątki na rzecz jedenastych w tym momencie Zamków Burgundii, które to w przyszłym roku wyprzedzą zapewne również i 7 Cudów. Zamki Burgundii to swego rodzaju fenomen. Gra wydana już 6 lat temu (ale ten czas leci, co nie?) a cały czas jej geek rating powoli rośnie, jest to naprawdę wyjątkowe, ponieważ tak stare gry w 90% kierują się już wyłącznie w dół rankingu.

Na kolejnych pozycjach nie dzieje się nic:
12. Puerto Rico
13. Wojna o Pierścień (najsłabszy przyrost notowanych rozgrywek)
14. Agricola
15. Mage Knight

Na pozycji szesnastej zatrzymany już Blood Rage, który jeszcze niedawno sugerował, że ma aspiracje na pierwszą dychę. To już jednak pewne, że się tam nie znajdzie.

Siedemnastka to planszówkowe zwłoki. Cywilizacja Poprzez Wieki (pierwsza edycja). Najsłabszy przyrost ocen, najsłabszy przyrost posiadania, ta gra nie interesuje już nikogo, wszyscy fani grają w jej młodszą siostrę. Jednak kilka lat musi minąć aby opuściła grono TOP50.

  1. Star Wars: Imperium Atakuje
  2. Posiadłość Szaleństwa: druga edycja – gra, która w maju przesunęła się dwa oczka do góry przeskakując Wysokie Napięcie i Eclipse, powoli i spokojnie idzie sobie do góry, ale na TOP10, to jednak z mało. Tym bardziej, że na dniach wyprzedzi ją 21. w tym momencie Great Western Trail, który w maju odnotował, uwaga! uwaga! 12 (słownie: dwanaście) pozycji w górę! Jest to najwyższy awans w rankingu i najwyższy przyrost geek rating.

Pozycja 23. to Mechs vs. Minions, kolejna gra, która ma potencjał na TOP10, w tym miesiącu odnotowuje wzrost geek rating o 0,028 co jest czwartym najwyższym wzrostem w TOP50, jednak ze względu na duże różnice w ratingach w tych okolicach pozwoliło to wyprzedzić tylko jedną grę – Robinsona Crusoe.

Taki sam wzrost geek rating, czyli o 0,028 odnotował zamykający pierwszą ćwiartkę setki BGG Arkham Horror: The Card Game. Jednak na tych pozycjach gry były gęściej notowane, co pozwoliło wyprzedzić aż 4 inne tytuły. Jakie? O tym już niedługo opowiem Wam kończąc przygodę z majowym TOP50.