BGG TOP50 lipca: W pogoni za statystyką

Zmagania gier w rankingu w lipcu tym razem rozpoczniemy od ostatniego miejsca TOP50, a więc pięćdziesiątego. Na tym miejscu już czwarty miesiąc z rzędu notowane jest El Grande – najstarsza gra spośród całego TOP50. Muszę przyznać, że zaskakuje mnie tak długie utrzymywanie się na tym miejscu, ponieważ im dalej od topu tym większe zachodzą przetasowania. Najwyraźniej jest to możliwe w sezonie wakacyjnym kiedy hity z Essen już nie szturmują rynku, a premiery GenConowe jeszcze nie doszły do głosu.

Miejsce wyżej znajdziemy Roll for the Galaxy, również bez zmian pozycji względem poprzedniego miesiąca. Ta gra jest nadzieją na dłuższe pozostanie El Grande w TOP50, ponieważ spada szybciej. Roll zaliczył spadek ratingu o 0.005 co jest czwartym największym spadkiem w TOP50. W czasach świetności tej gry (31. miejsce w rankingu) nigdy bym nie powiedział, że będzie kiedyś tak szybko spadać, raczej obstawiałbym powolny ruch w dół poprzez wyprzedzanie przez kolejne gry. Nawyraźniej Roll musiał przegrać na rzecz swojego starszego brata Race’a.

Na kolejnych trzech miejscach mamy już zmiany. Lords of Waterdeep (46.) podskoczył dwie pozycje i wyprzedził Pięć Klanów (48.) oraz Dominant Species (47.), a raczej to te dwie wskoczyły pod LoW, ponieważ wszystkie 3 gry delikatnie spadają, tyle że po prostu LoW najwolniej. Jeszcze ciekawostka a propos Lords of Waterdeep – plus dwie pozycje to najwyższy wzrost rankingowy w lipcu. Ciężko mi w to uwierzyć, zazwyczaj jest jakaś gra, która przesunie się do góry o kilkanaście albo i dziesiąt oczek, a tutaj… No dobra, wiemy, że dużych wzrostów pozycji nie będzie, ale to nie oznacza, że nic się nie dzieje, ciekawsza będzie obserwacja ocen, szczególnie w TOP10.

Zamiana na miejscach 44. i 45. – Race for the Galaxy wyprzedza Patchwork, który natuje najwyższy spadek ratingu (-0.008). Ale jak to? Ale dlaczego? Patchwork? Przecież to taka super gierka! Ale zaraz, kiedy ostatnio grałem? Nie pamiętam… No właśnie. BGG też nie pamięta. Jednego można być pewnym, pierwsze miejsce w rankingu gier abstrakcyjnych jest niezagrożone na lata, nawet przy utrzymaniu takiego kursu w dół.

Na kolejnych czterech pozycjach nic zupełnie się nie wydarzyło:

43. Martwa Zima
42. Eldritch Horror
41. Twilight Imperium III
40. Caylus

Na pozycjach 38. i 39. zamiana – Uczta dla Odyna wyprzedza Marco Polo. I tutaj mamy odpowiedź dlaczego nie zobaczymy spektakularnych wzrostów w tym miesiącu. Uczta dla Odyna notuje ogromny wzrost ratingu aż +0.018 co daje jej awans o… jedną pozycję. Taka to czarna dziura jest między pozycją 38, a 37 – czyli 7 Cudów Świata, które spokojnie siedzi w bezruchu i czeka na wyprzedzenie.

36. Keyflower – bez zmian

34. i 35. to kolejna zamianka, tym razem Concordia wyprzedza TIME Stories. Nie jestem zaskoczony większość użytkowników BGG ewidentnie lubi gry pokroju Concordii, a TIME Stories to raczej chwilowe zauroczenie. Bardzo mnie zaskakuje natomiast wzrost ratingu Concordii, bo to +0.009, czyli szósty najwyższy wzrost w zestawieniu. Żeby czteroletnia gra tak szła do góry? Tylko pogratulować autorom.

33. bez zmian na pozycji Tajniacy, którzy notują najwyższy wzrost rozegranych partii. Ktoś zaskoczony? Ja też nie.

31. to Viticulture, które właśnie wyprzedziło 32. Tzolk’ina rosnąc o +0.013. Kiwam głową z uznaniem.

Na pozycji 30. Android Netrunner, który spada szybciej niż 29. Le Havre toteż zamienili się miejscami.

28. Brass z najniższym przyrostem ocen. Czekamy na nową wersję i jestem pewien, że strzeli ponownie do góry, choć już na pewno nie tak jak kiedyś, kiedy zajmował 7. miejsce w rankingu.

27. Orlean – bez zmian

26. Robinson Crusoe spada o jedną pozycją na rzecz gry nr 25. o której opowiem wam już niebawem!