Best of Melanżownia 2014

Wszyscy lubimy podsumowania :) Nasze przyszło dosyć późno, ale też nie było z nim pośpiechu. Ponieważ nasze wywody, rankingi, wybory mają niewiele wspólnego z planszowym przemysłem. Nie rozegraliśmy wszystkich gier wydanych w 2014, ani nawet jednej dziesiątej z nich. Poznaliśmy jednak na tyle dużo gier, że było już z czego wybierać te najlepsze. Nie ograniczaliśmy się też do gier wydanych w 2014, a z kolei odrzuciliśmy gry poznane poza Melanżownią. Graliśmy w gry nowe i stare, a więc o jednych i drugich opowiadamy. A zatem, przedstawiamy w pełni prywatną i subiektywną listę najlepszych gier jakie w zeszłym roku wylądowały na naszym purpurowym stole!

A jeśli ktoś się z nami nie zgadza, to chęcią o tym porozmawiamy :) Najbliższa okazja już w ten piątek na Pyrkonie!

 • warran

  Pytanie za 100 pkt: czy w „Sherlock’a…” da się grać w jednego, samotnego i smutnego, gracza?

  • Łukasz Gralak

   Z mechanicznego punktu widzenia nie ma najmniejszych przeszkód.

   Jeśli chodzi o satysfakcję z gry, to niestety nie mogę odpowiedzieć inaczej niż „to zależy”. Kwestia indywidualnego odbioru.

   Dużo w tym tytule robi klimat, jeśli uda Ci się w niego wejść samodzielnie, to raczej powinno być dobrze. Minusem gry jednoosobowej jest brak różnych spojrzeń na sprawę, dyskusji, łatwo wpaść w torowe myślenie, co dodatkowo utrudnia rozwiązanie i tak już niełatwych zagadek.

   Z drugiej strony grając samemu z nikim nie musisz się spierać, niczego uzgadniać, robisz po prostu co uznajesz za słuszne. Co więcej grasz całkowicie w swoim tempie, nie musisz przeć do przodu obawiając się, że współgracze zaraz utkną w ramionach Morfeusza. Możesz spokojnie schować grę do pudła i przespać się z posiadanymi informacjami przed podjęciem dalszych kroków.

   Osobiście wolę rozegrać Sherlocka w społeczności. Bez trudu jednak mogę sobie wyobrazić zadowolonego samotnego gracza =)

 • Michał Margiel

  nie wiem czy mam wam dziękować czy też nie. po obejrzeniu filmiku zakupiłem sherlocka dla żony :) Pozdrowienia dla Bartka od Ewy :)

  • Nie dziękuj, po 3 latach kserowania notatek dług wdzięczności wciąż jest po mojej stronie ;)
   Pozdrowienia!