TOP7 gier z doklejonym tematem

Suchar. W terminologii planszówkowej jest to przeciwieństwo gry klimatycznej. Jedni uwielbiają suchary, inni wolą wir przygody. Gry mamy na rynku wszelakie, tak aby trafić w gusta jednych i drugich.

W zasadzie naszą dzisiejszą rozmowę moglibyśmy jeszcze podzielić na dwie osobne. Ponieważ suchary podzieliłbym na dwie kategorie. Pierwsza to gry, w których klimat jest kompletnie nieistotny, aczkolwiek nie przeszkadza on w grze a zazwyczaj dodaje estetyki (oby!). Natomiast druga kategoria to klimat, który gryzie się z mechaniką i jest wręcz sprzeczny. Tak jest w sytuacji gdy zasady faktyczne są odwrotne do tych, które uznalibyśmy za intuicyjne.

Jednak wrzuciliśmy oba te przypadki do jednego worka i podjęliśmy się wskazania suchych gier w całej ich suchej dostojności.

 • Że co?! 51S bez klimatu? A myślałem, że wy się coś tam znacie na tych planszówkach…
  Odbudowa miast, podboje, handlowanie, wyrzynanie przeciwników za ostatni litr paliwa lub skrzynkę amunicji. Wystarczy spojrzeć na ilustracje, przeczytać nazwy, a mechanika idealnie to uzupełnia pokazując wyniszczony odradzający świat po zagładzie. Ogarnijcie się nad tymi kuflami :)

  • Jacek Błędowski

   odklejasz, przeklejasz i masz osadników… 51 stan w innym świecie doskonale się sprawdza.

 • Arek Deroszewski

  Świetny pomysł na topkę. Bardzo przyjemnie i zabawnie się to ogląda i słucha, bo sam często mam wiele przemyśleń i refleksji na temat implementacji tematu do mechaniki gry (lub odwrotnie). Na poczekaniu wymyśliłem swoje przykłady. Gra z doklejonym tematem, którą bardzo lubię to Augustus. Gdzie tam realizowanie jakichś misji dla cesarza imperium? Ale gierka lekka i przyjemna. A z gier, których nie polubiłem pierwsze co mi na myśl przychodzi to Five Tribes. Ja pierdziu, jakie to suche… No i trzeba by się grubo zastanowić nad całą gamą gier S. Felda :-)